Brenda fëmijërisë dhe familjes së fshehtë – arritjet dhe telashet e liderit të Koresë së Veriut ndër vite - Bota Sot
Brenda fëmijërisë dhe familjes së fshehtë – arritjet dhe telashet e liderit të Koresë së Veriut ndër vite

Azia

Brenda fëmijërisë dhe familjes së fshehtë – arritjet dhe telashet e liderit të Koresë së Veriut ndër vite

Më: 19 maj 2020 Në ora: 16:04
Foto Ilustrim

Zhdukja e fundit e Kim Jong Un nga pikëpamja publike nxiti spekulimet mbi gjendjen e shëndetit të tij.

Ndërsa arsyeja e zhdukjes së Kim mbetet e pakonfirmuar, raportet në lidhje me shëndetin e tij të përfolur të sëmundjes ngritën pyetje se kush do ta pasojë atë si udhëheqësi i Koresë së Veriut.

Dhe sipas një shkrimi të Business Insider, përcjell Telegrafi, Kim Jong Un ka një “pemë familjare” të komplikuar, si dhe një histori të vështirë me të afërmit.

Në këtë drejtim, më poshtë kemi gjithçka që dimë për udhëheqësin suprem të Koresë së Veriut, që nga fëmijëria e kaluar në shkollë me konvikt në Zvicër, deri në një admirim të përjetshëm për basketbollistin amerikan Dennis Rodman.

Narratori: Kim Jong Un ka qenë udhëheqësi suprem i Koresë së Veriut që nga dhjetori 2011, por pavarësisht sa shpesh Kim bëhet lajm, me siguri nuk e dini kaq shumë për të.

Që nga themelimi në 1948, qeveria totalitare e Republikës Popullore Demokratike të Koresë ka kufizuar shumë informacionet që vijnë brenda dhe jashtë vendit.

Sidoqoftë, jeta e Kim nuk është një mister i plotë.

Ne e dimë se shumica e fëmijërisë së Kim kaloi e fshehur nga syri i publikut në Zvicër.

Ai është një tifoz i ish-lojtarit të NBA-së, Dennis Rodman dhe e quan marrëdhënien e tij me presidentin amerikan Donald Trump “të veçantë”.

Ja gjithçka që dimë për jetën dhe familjen misterioze të Kim.

Kim Jong Un besohet të ketë lindur në fillim të viteve 1980 nga Kim Jong Il dhe Ko Yong Hui.

Viti i tij i lindjes mbetet i pakonfirmuar nga qeveria e Koresë së Veriut, e cila është një kontrast me atë se si ditëlindjet e babait dhe gjyshit të tij festohen si festa kombëtare.

Kim së pari jetoi me nënën e tij në kryeqytetin e Pyongyang me elitën tjetër të Koresë së Veriut, por më vonë, Kim u dërgua të jetonte në Zvicër.

Edhe pse regjimi i Kim nuk lejon që shtetasit e Koresë së Veriut të largohen nga vendi, ose madje të udhëtojnë brenda Koresë së Veriut pa leje, anëtarët e familjes së tij kanë shijuar jetë luksoze jashtë vendit.

Në Bern, Zvicër, familja jetonte në apartamente të blera nga qeveria e Koresë së Veriut për afro 4 milionë dollarë.

Albumi fotografik i familjes Kim tregon Kim Jong Un duke bërë gjithçka, që nga vizita në Disneyland Paris e deri në skijim në Alpet Zvicerane, dhe kur ai nuk merrej me udhëtime në Evropë, udhëheqësi i ardhshëm i Koresë së Veriut ndoqi Shkollën Ndërkombëtare të Bernës, një shkollë në gjuhën angleze4 që kushton 20,000 dollarë në vit.

I njohur për shokët e tij të klasës si Pac Un, Kim Jong Un raportohej se ishte i fiksuar pas basketbollit. Në Bern, Kim dukej se kishte veshur vetëm tuta Adidas dhe atlete Nike, përcjell Telegrafi.

Koha e Kim në Zvicër mbaroi në vitin 2001, kur babai i tij urdhëroi të kthehej në Korenë e Veriut.

Pasi u kthye, Kim filloi të ndiqte Universitetin Ushtarak Kim Il Sung me vëllain e tij të madh Kim Jong Chol.

Edhe pse babai i tij, Kim Jong Il, nuk e kishte deklaruar zyrtarisht trashëgiminë, Kim Jong Un u pa gjerësisht si pasardhësi i tij.

Kim Jong Il thuhet se mendoi se djali i tij i dytë më i vjetër, Kim Jong Chol, ishte “shfarosës” dhe i dobët.

Kim Jong Un u promovua shpejt në jetën politike dhe ushtarake, pavarësisht se i mungonte përvoja e madhe ushtarake.

BBC raportoi se ai ishte bërë një gjeneral me katër yje, nënkryetar i Komisionit Qendror Ushtarak që funksionon nga pushteti dhe Partia e Punëtorëve dhe një anëtar i Komitetit Qendror për hartimin e politikave.

Në vitin 2011, pas vdekjes së babait të tij, Kim Jong Un u bë udhëheqësi suprem i gjeneratës së tretë të Republikës Popullore Demokratike të Koresë.

Në vitin 2012, media e Koresë së Veriut njoftoi se Kim ishte martuar me një grua të quajtur Ri Sol Ju.

Nuk dihet shumë për Ri, përveç asaj që është një ish-tifoze dhe këngëtare në Korenë e Veriut “Ushtria e Bukurive”.

Ata besohet se kanë tre fëmijë, megjithëse mosha dhe gjinia e tyre janë mbajtur sekret.

Gjatë viteve të para të mbretërimit të Kim, besohej se tezja dhe xhaxhai i tij ishin vendimmarrësit e vërtetë.

Halla e tij Kim Kyong Hui dhe burri i saj, Jang Song Thaek, ishin këshilltarë të besuar që kishin shërbyer në komitete të ndryshme qeveritare për vite me radhë.

Sidoqoftë, në vitin 2013, Kim urdhëroi ekzekutimin e rrethit të brendshëm të disa prej tyre.

Fillimi i gurtë i Kim si udhëheqës suprem vazhdoi ndërsa ai shtyu Korenë e Veriut të rrisë programin e saj të armëve bërthamore në vitin 2013.

Në vetëm gjashtë vjet, Kim Jong Un kishte kryer më shumë teste bërthamore sesa i ati dhe gjyshi i tij bashkë.

Pastaj, në shkurt të vitit 2017, dënimi ndërkombëtar ndaj Koresë së Veriut u rrit kur gjysmë-vëllai i Kim Jong Un, Kim Jong Nam, u sulmua në Aeroportin Ndërkombëtar të Kuala Lumpur në Malajzi dhe më vonë vdiq gjatë rrugës për në spital.

Zyrtarët e Koresë së Jugut dhe amerikanë spekuluan se Kim Jong Un urdhëroi vrasjen e vëllait të tij, dhe vdekja e Kim Jong Nam shërbeu vetëm për të ngritur dyshimin në botë për udhëheqjen e Koresë së Veriut.

Donald Trump: Unë i them Veriut, mos na nënvlerësoni dhe mos na provokoni

Narratori: Në SHBA, pas marrjes së detyrës, presidenti (Donald) Trump theu qasjen e “durimit strategjik” të administratës së mëparshme ndaj Koresë së Veriut dhe kërkoi zhdukjen e menjëhershme të armëve.

Kim Jong Un u përgjigj duke provuar të testonte një raketë bërthamore në të njëjtën kohë kur zëvendëspresidenti Mike Pence ishte planifikuar të vizitonte Korenë e Jugut.

Koreja e Veriut vazhdoi të testonte armët bërthamore, ndërsa Trump mori në Twitter për ta përulur Kim.

Kim u përgjigj me fyerjet e veta, dhe ndërsa dy liderët vazhduan të “sulmonin” njëri-tjetrin, shanset për luftë midis dy vendeve duket se u rritën. Por më pas, në vitin 2018 ndryshoi gjithçka.

Atë mars, Kim Jong Un bëri një udhëtim sekret në Pekin, udhëtimin e tij të parë të njohur jashtë Koresë së Veriut që prej ardhjes në fuqi.

Vetëm një muaj më vonë, Kim bëri histori kur u takua me presidentin e Koresë së Jugut, Moon Jae-in, duke u bërë udhëheqësi i parë i Koresë së Veriut që shkeli Korenë e Jugut në 65 vjet, përcjell Telegrafi.

Më vonë atë verë, Kim u takua me Trump në Singapor. Ishte takimi i parë midis një lideri të Koresë së Veriut dhe një presidenti amerikan në detyrë. Kim vazhdoi ta quante marrëdhënien e tij me Trump “të veçantë”.

Por që nga prilli i vitit 2020, duket se shëndeti i Kim mund të jetë më pak se optimal, dhe thashethemet po qarkullojnë se ai mund të ketë pasur një operacion.

Kim nuk u pa në festimin e ditëlindjes së gjyshit të tij më 15 prill, e cila është anormale, duke marrë parasysh se është festa më e rëndësishme e Koresë së Veriut.

Nuk ka asnjë mënyrë të dimë me siguri pse Kim nuk është parë, por ka arsye për të besuar se ka të bëjë me shëndetin.

Në vitin 2008, babai i tij nuk u pa në një sfilatë të rëndësishme. Më vonë u zbulua se babai i tij kishte pasur një goditje në tru, kështu që nuk do të ishte hera e parë që një drejtues i Koresë së Veriut humbi një ngjarje të rëndësishme për shkak të shqetësimeve shëndetësore.

Kim është raportuar të ketë probleme shëndetësore qysh në vitin 2014, kur ai u zhduk nga pamja e publikut për 40 ditë.

Dhe ai u kthye duke vrapuar dhe duke përdorur një “shkop” për të ecur.

Sidoqoftë, Kim thjesht mund të qëndronte larg publikut për të mbrojtur veten nga COVID-19, edhe pse thuhet se Koreja e Veriut po thoshte se ka zero raste të konfirmuara të virusit në vend, diçka që ekspertët e shëndetit publik e kanë të vështirë ta besojnë.

Pavarësisht të gjithave, misteri rreth shëndetit të tij ka sjellë pyetje të tjera në ballë, si kush do ta pasojë atë? Fëmijët e tij janë shumë të rinj, vëllai i tij duket se nuk ka gjasa, dhe megjithëse motra e tij, Kim Yo Jong, ka një titull politik, kurrë nuk ka qenë një udhëheqëse femër e Koresë së Veriut, dhe kjo nuk ka gjasa të ndryshojë së shpejti.

Ekziston edhe pyetja kritike se çfarë mund të ndodhë me arsenalin bërthamor të Koresë së Veriut.

SHBA më parë ka bërë oferta për të ndihmuar në rindërtimin e ekonomisë së dobët të Koresë së Veriut nëse qeveria e saj do të dorëzojë armët e saj bërthamore, por ne do të duhet të presim për të zbuluar nëse Koreja e Veriut do të llogaris në ofertën e SHBA-së.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat