Koreja e Jugut rihapë shkollat ​​e saj me masa të rrepta të sigurisë shëndetësore - Bota Sot
Koreja e Jugut rihapë shkollat ​​e saj me masa të rrepta të sigurisë shëndetësore

Azia

Koreja e Jugut rihapë shkollat ​​e saj me masa të rrepta të sigurisë shëndetësore

Më: 20 maj 2020 Në ora: 11:10
Foto

Zbulimi i rasteve të reja me coronavirus në dy studentë vonoi rihapjen e shkollave të Koresë së Jugut, duke detyruar 75 shkolla të mesme të largonin nxënësit në mes të frikës se ishte e pasigurt për të rinisur mësimin.

Disa studentë u dërguan në shtëpi, pasi dy studentë të shkollës së mesme rezultuan pozitivë, tha ministria e arsimit, shkruan Reuters.

Fillimi i semestrit të pranverës ishte shtyrë disa herë që nga muaji mars pasi Koreja e Jugut luftoi me shpërthimin e parë të madh të coronavirusit jashtë Kinës.

Por me rastet e përditshme të coronavirusit që janë në rënie që nga shkurti, shumica e shkollave të mesme të 2.356 të Koresë së Jugut rihapën nën protokollet e reja shëndetësore për të parandaluar përhapjen e sëmundjes.

Të gjitha shkollat ​​do të rihapen në faza midis 20 majit dhe 1 qershorit.

Mësuesit me termometra dhe dezinfektues të duarve mirëpritën studentët në portat e shkollës, duke kontrolluar çdo student për shenjat e mundshme të coronavirusit. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat