COVID-19: Rregullat e reja dhe kriteret e punës në klubet e natës në Kinë

Azia

COVID-19: Rregullat e reja dhe kriteret e punës në klubet e natës në Kinë

Më: 25 maj 2020 Në ora: 10:05
Ilustrim

Kina ka filluar t’i kthehet jetës normale edhe në klubet e natës.

Klubet e natës në Kinë kryesisht janë rikthyer në jetë pasi pronarët dhe klientët ndjehen gjithnjë e më të rehatshëm derisa epidemia e koronavirusit është nën kontroll, por dezinfektuesit, gotat e disponueshme dhe maskat janë bërë pjesë e përvojës, raporton Reuters.

Në 44KW, një klub për adhuruesit e muzikës elektronike në qendrën financiare të Shangait, klientët u ulën, kërcyen dhe u përzien me një shenjë të vogël të distancës sociale gjatë fundjavës.

Klubi u hap përsëri në mes të marsit pas mbylljes për rreth gjashtë javë, por u desh një kohë që biznesi të kthehej në normalitet.

“Në të vërtetë nuk kishte shumë klientë pasi shumica e njerëzve ishin mjaft të shqetësuar për sigurinë e tyre,” tha Charles Guo, themeluesi i 44KW, transmeton lajmi.net.

“Fluksi i klientëve tanë filloi të shërohet shpejt në fund të prillit”, tha Guo, duke shtuar se biznesi ishte përsëri në nivelet mesatare të vitit të kaluar deri në mes të majit.

Por jo gjithçka është si ditët e vjetra: klubi kontrollon temperaturën e çdo klienti dhe i bën ata të regjistrojnë detajet e tyre. Stafi, përfshirë gënjeshtarët, banakierët dhe kamerierët mbajnë maska ​​dhe doreza gjatë gjithë kohës. Konsumatorët nuk duhet të veshin maska, por shumë e bëjnë.

Disa syze janë zëvendësuar me gota plastike dhe klubi ka instaluar shpërndarës të sanifikuesve të duarve në të gjithë.

Dorezat e dyerve dhe tualetet dezinfektohen çdo orë ndërsa i gjithë klubi dezinfektohet çdo ditë para dhe pas hapjes, tha Guo.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat