Mjekët japonezë: Fëmijët nën moshën dy vjeç nuk duhet të mbajnë maska, ja çfarë rrezikojnë

Azia

Mjekët japonezë: Fëmijët nën moshën dy vjeç nuk duhet të mbajnë maska, ja çfarë rrezikojnë

Më: 26 maj 2020 Në ora: 10:10
Foto ilustrim

Shoqata Pediatrike e Japonisë ka paralajmëruar për rrezikun e maskave mbrojtëse nga COVID-19 tek fëmijët nën dy vjeç.

Fëmijët nën moshën dy vjeç nuk duhet të mbajnë maska ​​sepse ato mund ta vështirësojnë frymëmarrjen dhe të rrisin rrezikun e ngufatjes, paralajmëroi Shoqata Pediatrike e Japonisë, raporton Reuters.

“Maska mund ta vështirësojë frymëmarrjen sepse foshnjat kanë pasazhe të ngushta ajri”, gjë që rrit barrën në zemrat e tyre, tha shoqata, duke shtuar se maska ​​gjithashtu rrit rrezikun e goditjes nga nxehtësia.

“Le të ndalojmë përdorimin e maskave për fëmijët nën 2 vjeç,” tha shoqata në një njoftim në faqen e saj të internetit.Ajo shtoi se ka pasur shumë pak raste serioze të koronavirusit midis fëmijëve dhe se shumica e fëmijëve u infektuan nga anëtarët e familjes, pa pothuajse asnjë shpërthim në shkolla ose ambiente të kujdesit ditor.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat