Të gatshëm për aksion, ushtria kineze: Do shtypim çdo... - Bota Sot
Të gatshëm për aksion, ushtria kineze: Do shtypim çdo...

Azia

Të gatshëm për aksion, ushtria kineze: Do shtypim çdo...

Më: 27 maj 2020 Në ora: 12:09
Ushtria kineze

Qeveria kineze nuk do të tolerojë më trazira dhe bllokada në Hong Kong.

Ushtria kineze ka bërë një paralajmërim, ku shprehet se do të shtypë çdo aktivitetet kundër qeverisë në Hong Kong, pas prezantimit të ligjit të ri për sigurinë kombëtare.

Shefi i ushtrisë, Chen Daoxiang tha se ushtarët e tij janë gati për të treguar mbështetje për ligjin e ri, i cili mund të ndalojnë protesta pro demokracisë në qytetin gjysmë-autonom.

Parlamenti kinez pritet ta miratojë gjatë kësaj jave këtë ligj të kontestuar, të cilit shumë i tremben se Pekini do ta shfrytëzojë për të marrë kontrollin e plotë të qytetit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat