Kina me rritje të buxhetit për ushtrinë, Xi Jinping kërkon “gatishmëri për skenarët më të këqij” - Bota Sot
Kina me rritje të buxhetit për ushtrinë, Xi Jinping kërkon “gatishmëri për skenarët më të këqij”

Azia

Kina me rritje të buxhetit për ushtrinë, Xi Jinping kërkon “gatishmëri për skenarët më të këqij”

Më: 28 maj 2020 Në ora: 11:16
Ushtina kineze

Presidenti kinez Xi Jinping i kërkoi ushtrisë së tij të rrisë gatishmërinë e saj për “luftë të armatosur” ndërsa protestat në Hong Kong po ndodhin mbi një ligj të ri të propozuar që do të heqë në mënyrë efektive autonominë e qytetit.

Sipas mediave të huaja, Xi të martën u tha oficerëve ushtarakë kinezë në margjinat e Kongresit Kombëtar Popullor (NPC) – një mbledhje vjetore një javore e organeve më të larta legjislative të Kinës – se ushtria duhet të “eksplorojë mënyrat e stërvitjes dhe përgatitjes për luftë” mes pandemisë së coronavirusit.

“Është e nevojshme të hulumtohen mënyrat e stërvitjes dhe përgatitja për luftë, sepse përpjekjet për kontrollin e epidemisë janë normalizuar”, është cituar të ketë thënë Xi agjencia shtetërore e lajmeve Xinhua, sipas South China Morning Post.

Sipas Xinhua, shkruan më tej Business Insider, Xi shtoi se ishte “e nevojshme të rriteshin përgatitjet për luftime të armatosura” dhe të përmirësoheshin aftësitë e ushtrisë për të kryer misione.

Xi gjithashtu urdhëroi ushtrinë që të “mendojë për skenarët më të këqij, të shkallëzojë stërvitjen dhe përgatitjen e betejave, të merret menjëherë dhe në mënyrë efektive me të gjitha llojet e situatave komplekse dhe të mbrojë me vendosmëri sovranitetin kombëtar, sigurinë dhe interesat e zhvillimit”, sipas Xinhua, duke parafrazuar Xi.

Këto komente thuhet se vijnë ndërsa Kina njoftoi një rritje të shpenzimeve prej 6.6% në buxhetin e saj të mbrojtjes kombëtare.

Sipas zëdhënësit të ministrisë së mbrojtjes të Kinës, Wu Qian, buxheti i rritur i Kinës ishte për shkak të asaj që ai tha se ishin rreziqe të rritura të sigurisë kombëtare.

Wu veçoi Tajvanin, kombi ishull vetë-qeverisës që Pekini insiston se është pjesë e Kinës. Tajvani ka ngritur marrëdhëniet e tij me SHBA-në në muajt e fundit, duke zemëruar Kinën.

“Situata kundër separatizmit po bëhet më e ashpër,” u tha Wu gazetarëve të martën. “Ne duhet të bëjmë llogaritjet ekonomike, por mbi këtë duhet të bëjmë llogaritjet e sigurisë kur kemi parasysh shpenzimet ushtarake”. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat