Numër i madh i rasteve të reja me coronavirus, Koreja e Jugut ri-vendos një seri masash të distancimit shoqëror - Bota Sot
Numër i madh i rasteve të reja me coronavirus, Koreja e Jugut ri-vendos një seri masash të distancimit shoqëror

Azia

Numër i madh i rasteve të reja me coronavirus, Koreja e Jugut ri-vendos një seri masash të distancimit shoqëror

Më: 28 maj 2020 Në ora: 12:03
Foto Ilustrim

Koreja e Jugut të enjten ri-vendosi një seri masash për distancimin shoqëror, si pasojë e coronavirusit që i kishte lehtësuar në fillim të këtij muaji, pasi një seri grupimesh kërcënuan të sfidojnë suksesin e saj në kontrollin e epidemisë.

Ndryshe, vendi është mbajtur si një model global për të frenuar virusin, por raportoi përhapjen më të madhe të infeksioneve të reja në gati dy muaj pasi jeta u shfaq duke u kthyer në normale.

Siç raportojnë mediat e huaja,rastet e reja – kryesisht të përqendruara në zonën metropolitane të Seulit ku jeton gjysma e popullatës së Koresë së Jugut – i shtynë zyrtarët të forcojnë rregullat e distancimit shoqëror që u lehtësuan në 6 maj.

Muzetë, parqet dhe galeritë e artit të gjithë do të mbyllen përsëri nga e premtja për dy javë, tha ministri i shëndetësisë Park Neung-hoo, ndërsa nga kompanitë u kërkua të rikthenin punën nga shtëpia, midis masave të tjera.

“Ne kemi vendosur të forcojmë të gjitha masat e karantinës në zonën metropolitane për dy javë nga nesër deri në 14 qershor”, tha ai.

Qytetarët gjithashtu u këshilluan të përmbahen nga tubimet shoqërore ose të shkojnë në vende të mbushura me njerëz – përfshirë restorante dhe bare – ndërsa objekteve fetare u kërkohet të ishin vigjilentë me masat e karantinës.

Sidoqoftë, nuk kishte vonesa të reja për rihapjen në faza të shkollave.

“Dy javët e ardhshme janë vendimtare për të parandaluar përhapjen e infeksionit në zonën metropolitane”, tha Park, duke shtuar: “Ne do të duhet të kthehemi në distancimin shoqëror nëse dështojmë”.

Ministri i shëndetësisë tha se qeveria do të detyrohet të ri-vendosë një fushatë gjithëpërfshirëse në distancë sociale nëse vendi sheh më shumë se 50 raste të reja për të paktën shtatë ditë rresht.

Zyrtarët njoftuan 79 raste të reja të enjten – duke e çuar totalin në 11.344 – rritja më e madhe që kur 81 raste u njoftuan më 5 prill.

Fjalë kyçe përcjell Telegrafi Koreja e Jugut të enjten ri-vendosi një seri masash për distancimin shoqëror si pasojë e coronavirusit që i kishte lehtësuar në fillim të këtij muaji pasi një seri grupimesh kërcënuan të sfidojnë suksesin e saj në kontrollin e epidemisë. Ndryshe vendi është mbajtur si një model global për të frenuar virusin por raportoi përhapjen më të madhe të infeksioneve të reja në gati dy muaj pasi jeta u shfaq duke u kthyer në normale. Siç raportojnë mediat e huaja rastet e reja – kryesisht të përqendruara në zonën metropolitane të Seulit ku jeton gjysma e popullatës së Koresë së Jugut – i shtynë zyrtarët të forcojnë rregullat e distancimit shoqëror që u lehtësuan në 6 maj. Muzetë parqet dhe galeritë e artit të gjithë do të mbyllen përsëri nga e premtja për dy javë tha ministri i shëndetësisë Park Neung-hoo ndërsa nga kompanitë u kërkua të rikthenin punën nga shtëpia midis masave të tjera. “Ne kemi vendosur të forcojmë të gjitha masat e karantinës në zonën metropolitane për dy javë nga nesër deri në 14 qershor” tha ai. Qytetarët gjithashtu u këshilluan të përmbahen nga tubimet shoqërore ose të shkojnë në vende të mbushura me njerëz – përfshirë restorante dhe bare – ndërsa objekteve fetare u kërkohet të ishin vigjilentë me masat e karantinës. Sidoqoftë nuk kishte vonesa të reja për rihapjen në faza të shkollave. “Dy javët e ardhshme janë vendimtare për të parandaluar përhapjen e infeksionit në zonën metropolitane” tha Park Koreja e Jugut ri-vendos një seri masash të distancimit shoqëror
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat