​Parlamenti i Kinës miraton dispozitën e diskutueshme për Hong Kongun - Bota Sot
​Parlamenti i Kinës miraton dispozitën e diskutueshme për Hong Kongun

Azia

​Parlamenti i Kinës miraton dispozitën e diskutueshme për Hong Kongun

Më: 28 maj 2020 Në ora: 12:18
Pralamenti kinez

Parlamenti kinez miratoi të enjten një dispozitë të diskutueshme mbi sigurinë kombëtare në Hong Kong, si përgjigje ndaj protestave të mëdha të vitit të kaluar dhe dhunën që pasoi në ish-koloninë britanike.

Siç pritej, rreth 3.000 anëtarë të Asamblesë Kombëtare (ANP) kanë miratuar një masë që tashmë ka shkaktuar tensione në rritje në rajonin autonom të Kinës jugore dhe filloi një proces të sanksioneve amerikane.

Gjithsej 2.878 deputetë votuan pro, 1 kundër dhe 6 abstenime, raporton AFP. Njoftimi për miratimin e kësaj dispozite u shoqërua me duartrokitje të rrëmbyeshme.

Dekreti i miratuar sot i jep një mandat komitetit të përhershëm të parlamentit kinez për të hartuar një ligj që do të përfshihet në mini-kushtetutën e Hong Kongut, ndërsa anashkalon votimin e Këshillit Legjislativ lokal të Hong Kongut.

Ligji duhet të parandalojë, ndalojë dhe ndëshkojë çdo veprim që prek rëndë sigurinë kombëtare, siç është separatizmi, përmbysja, përgatitja dhe ekzekutimi i veprimeve teorike, si dhe aktivitetet e forcave të huaja që ndërhyjnë në punët e Hong Kongut, propozimi i paraqitur parlamentit kinez.

Plani gjithashtu parashikon lejimin e qeverisë qendrore për të hapur zyra kompetente të sigurisë kombëtare në Hong Kong.

Kundërshtarët demokratë të ndikimit të qeverisë qendrore në territorin e Hong Kongut argumentojnë se masa hap rrugën për një pengesë të paparë në një metropol financiar me 7 milionë banorë.

Përkrahësit e qeverisë qendrore të Kinës besojnë se ligji i sigurisë kombëtare do të lejojë investitorët e huaj të binden për stabilitetin pas protestave të mëdha të vitit 2019 që shkaktuan pasoja të rënda ekonomike.

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo tha të mërkurën se Shtetet e Bashkuara mund t’i heqin Hong Kongut statusin e tij preferencial të tregtisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat