​Japonia shqetësohet seriozisht për ligjin kinez të sigurisë për Hong Kongun - Bota Sot
​Japonia shqetësohet seriozisht për ligjin kinez të sigurisë për Hong Kongun

Azia

​Japonia shqetësohet seriozisht për ligjin kinez të sigurisë për Hong Kongun

Më: 28 maj 2020 Në ora: 12:26
Shinzo Abe

Japonia është e shqetësuar seriozisht nga qëllimi i parlamentit kinez për të vazhduar procedurën për miratimin e një ligji të sigurisë kombëtare për Hong Kongun, i cili mund të rrezikojë statusin dhe liritë e veçanta të ish-kolonisë britanike.

Parlamenti kinez miratoi sot një dekret që i jepte një mandat komitetit të përhershëm për të hartuar një ligj që do të përfshihet në mini-kushtetutën e Hong Kong-ut, ndërsa anashkalon votën e Këshillit Legjislativ lokal të Hong Kongut.

Teksti i fundit i ligjit kundër shkëputjes, terrorizmit dhe ndërhyrjeve të huaja do të miratohet në qershor, dhe miratimi i ligjit pritet para shtatorit.

Në një deklaratë pas një vendimi të parlamentit kinez, Japonia e quajti Hong Kongun një partner jashtëzakonisht të rëndësishëm, duke vendosur marrëdhëniet e ngushta ekonomike dhe shkëmbimet njerëzore në ballë.

"Japonia është e shqetësuar seriozisht për vendimin e parlamentit kinez për të vazhduar procedurën për miratimin e një ligji të sigurisë kombëtare për Hong Kongun," tha ministria.

"Japonia gjithmonë i ka kushtuar rëndësi të madhe ruajtjes së sistemit të lirë dhe të hapur që gëzon Hong Kongu dhe zhvillimit demokratik dhe të qëndrueshëm të Hong Kongut sipas parimit 'një vend- dy sisteme"," tha Tokioja zyrtare.

Ligji i paralajmëruar kinez për sigurinë kombëtare të Hong Kong ngre frikën se Pekini dëshiron të imponojë sundimin e tij dhe të degradojë shkallën e lartë të autonomisë së Hong Kongut, një ish-koloni britanike që u kthye në Kinë në 1997.

Japonia ka deklaruar pozicionin e saj ndaj Pekinit dhe do të monitorojë nga afër zhvillimet në Hong Kong, sipas një deklarate zyrtare.

Shtetet e Bashkuara gjithashtu kanë paralajmëruar ashpër se miratimi i ligjeve të sigurisë kërcënon statusin e Hong Kongut si një qendër financiare botërore, dhe ka njoftuar se do të rishqyrtojë statusin e saj tregtar në marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat