Policia izraelite vret një palestinez të paarmatosur - Bota Sot
Policia izraelite vret një palestinez të paarmatosur

Azia

Policia izraelite vret një palestinez të paarmatosur

Më: 30 maj 2020 Në ora: 17:08
Foto ilustrim

Policia izraelite qëlloi për vdekje një palestinez pranë qytetit të vjetër të Jeruzalemit, të shtunën. Ata kishin dyshuar se ai po mbante një armë, por rezultoi se nuk ishte i armatosur.

Policia thotë se ai mbante “një objekt të dyshimtë që dukej si pistoletë” dhe iku kur u urdhërua të ndalet, atëherë oficerët e ndoqën atë në këmbë dhe hapën zjarr ndaj tij.

Zëdhënësi i policisë, Micky Rosenfeld, më vonë tha se nuk u gjet asnjë armë në zonë.

Të shtënat erdhën një ditë pasi ushtarët izraelitë vranë një palestinez në Bregun Perëndimor të okupuar, të cilët ata thanë se kishin provuar t’i godasë me automjetin e tij.

Asnjë izraelit nuk u plagos në asnjë incident.

Tensionet janë rritur gjatë javëve të fundit ndërsa Izraeli ka bërë presion përpara me planet për të aneksuar pjesë të mëdha të Bregut Perëndimor të okupuar në përputhje me planin e Presidentit Donald Trump për Lindjen e Mesme, i cili fuqimisht favorizon Izraelin dhe u refuzua nga palestinezët.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat