Kina shënon numrin më të madh të rasteve me COVID-19 në gati tri javët e fundit - Bota Sot
Kina shënon numrin më të madh të rasteve me COVID-19 në gati tri javët e fundit

Azia

Kina shënon numrin më të madh të rasteve me COVID-19 në gati tri javët e fundit

Më: 1 qershor 2020 Në ora: 08:23
Ilustrim

Kina ka shënuar rritje të infeksioneve ditore me COVID-19.

Kina raportoi rritjen më të lartë ditore në rastet e koronavirusit në gati tre javë me 16 infeksione të reja të zbuluara më 31 maj, raporton Reuters, transmeton lajmi.net.

Komisioni Kombëtar i Shëndetit (NHC) tha në një deklaratë të hënën se të gjitha rastet e reja përfshinin udhëtarët nga jashtë, 11 prej të cilave u raportuan në Sichuan.

Kina raportoi dy raste të konfirmuara më 29 maj, të dyja u importuan.

Televizioni shtetëror kinez raportoi se rastet e Sichuan erdhën me një fluturim nga Egjipti, dhe gjashtë raste të tjera asimptomatike u gjetën në të njëjtën fluturim.

Kina nuk numëron raste asimptomatike siç konfirmohen infeksionet Covid-19.

NHC gjithashtu raportoi 16 raste të reja asimptomatike në kontinent për 31 maj, krahasuar me tre një ditë më parë.

Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara në territorin e Kinës tani është 83,017, ndërsa numri i të vdekurve mbetet në 4634.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat