Kryeministri i Indisë, apel për qytetarët në ndjekjen e udhëzimeve të koronavirusit

Azia

Kryeministri i Indisë, apel për qytetarët në ndjekjen e udhëzimeve të koronavirusit

Më: 30 qershor 2020 Në ora: 15:04
Foto ilustrim

Kryeministri i Indisë, Narendra Modi, ka paralajmëruar qytetarët kundër "pakujdesisë" në ndjekjen e udhëzimeve të koronavirusit, shkruan TheGuardian.

Disa qytete indiane po përgatiten të zgjasin bllokimin e tyre për të luftuar përhapjen e virusit, pasi çdo ditë po ka raste të reja në vend të cilat mbeten afër 20,000.

"Që nga koha kur [lehtësimi i kufizimeve] filloi në vend, pakujdesia në sjelljen personale dhe sociale është duke u rritur," tha Modi në një adresë televizive, duke shtuar se qytetarët po injoronin udhëzimet për distancimin shoqëror dhe larjen e duarve.

Gjatë adresës, Modi gjithashtu njoftoi një skemë që siguron pako ushqimore falas për 800 milion njerëz, me një kosto prej rreth 12 dollarë.

Partia e Kongresit të opozitës ka kritikuar masat si të papërshtatshme, dhe në vend të kësaj ka bërë thirrje për transferim të drejtpërdrejtë të parave për më të varfërit në vend.

Të dhënat federale të shëndetit të lëshuara sot treguan se India kishte raportuar 18.522 raste të reja në 24 orët e mëparshme, paksa nga rekordi i së dielës prej 19,906.

Në total, vendi ka 550,000 infeksione të regjistruara - numri i katërt më i madh në botë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat