Ambasadori kinez paralajmëron Mbretërinë e Bashkuar për 'ndërhyrjen' e saj në punët e Hong Kongut - Bota Sot
Ambasadori kinez paralajmëron Mbretërinë e Bashkuar për 'ndërhyrjen' e saj në punët e Hong Kongut

Azia

Ambasadori kinez paralajmëron Mbretërinë e Bashkuar për 'ndërhyrjen' e saj në punët e Hong Kongut

Më: 6 korrik 2020 Në ora: 18:22
Liu Xiaoming

Kina ka paralajmëruar Mbretërinë e Bashkuar që të mos ndërhyjë në Hong Kong pas vendosjes së një ligji të ri të sigurisë kombëtare, pasi një fushatë pro-demokracie kërkonte mbështetjen ndërkombëtare.

Ambasadori Liu Xiaoming tha se oferta e Mbretërisë së Bashkuar për një rrugë drejt shtetësisë për deri në tre milion banorë të Hong Kongut, arriti deri në "ndërhyrje bruto".

Kundërshtarët thonë se ajo gërryen liritë e territorit si një rajon gjysmë-autonom.

Aktivisti Joshua Wong kishte thirrur më parë për më shumë mbështetje, duke i kërkuar shokut të tij nga Hong Kongu dhe botës më të gjerë, që të mos i bënin ‘temena’ Pekinit.

Por ambasadori Liu tha se shpresonte që Mbretëria e Bashkuar të rishqyrtojë ofertën e saj.

"Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar vazhdon të bëjë vërejtje të papërgjegjshme për punët e Hong Kongut," u tha ai gazetarëve.

Ambasadori tha se një vendim për mënyrën se si Pekini synonte t'i përgjigjej ofertës Britanike, do të merret pasi të dinte detajet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat