Rishfaqet një ndër sëmundjet më vdekjeprurëse në Kinë, paralajmërohet për epidemi - Bota Sot
Rishfaqet një ndër sëmundjet më vdekjeprurëse në Kinë, paralajmërohet për epidemi

Azia

Rishfaqet një ndër sëmundjet më vdekjeprurëse në Kinë, paralajmërohet për epidemi

Më: 6 korrik 2020 Në ora: 21:29
Foto ilustrim

Autoritetet në rajonin verior kinez të Mongolisë së Brendshme kanë lëshuar një paralajmërim të hershëm të epidemisë pas një banori të kontraktuar me murtajën bubonike.

Murtaja bubonike, e njohur si ‘Vdekja e Zezë’ në Mesjetë, është një nga sëmundjet më shkatërruese në histori, pasi ka vrarë rreth 100 milionë njerëz në shekullin XIV, shkruajnë mediet e huaja.

Rasti i konfirmuar i murtajës ka ngjallur frikë nga një valë e re e shpërthimit të virusit që shpërtheu në Kinë, kur vendi ende po lufton me koronavirusin.

Por ekspertët kanë pohuar se sëmundja, e cila zakonisht prek brejtësit e egër dhe përhapet nga pleshtat e infektuar, nuk do të bëhet një kërcënim global për shëndetin sikurse COVID-19.

Qeveria lëshoi menjëherë një paralajmërim të nivelit tre në të gjithë qytetin për kontrollin e epidemive, niveli i dytë më i ulët në një sistem me katër nivele.

Paralajmërimi i nivelit të tretë njoftohet në Kinë kur një qytet ka zbuluar midis një deri në 20 raste të një sëmundjeje infektive.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat