OKB: Sulmet siriane dhe ruse në Idlib përbëjnë krime lufte - Bota Sot
OKB: Sulmet siriane dhe ruse në Idlib përbëjnë krime lufte

Azia

OKB: Sulmet siriane dhe ruse në Idlib përbëjnë krime lufte

Më: 7 korrik 2020 Në ora: 23:18
Siri

Sulmet ajrore të regjimit të Asadit dhe të forcave ruse ndaj popullatës civile në Idlib përbëjnë krime lufte, tha sot Komisioni Hetimor i OKB-së për Sirinë në një raport.

“Duke përshkallëzuar në mënyrë dramatike fushatën e tyre ushtarake për të marrë Idlibin dhe pjesë të periferisë së Palestinës, forcat e qeverisë siriane së bashku me Forcat Hapësinore Ajrore kanë kryer sulme ajrore dhe tokësore, të cilat shkatërruan infrastrukturën civile, shkatërruan qytetet dhe fshatrat dhe morën jetën e qindra grave, burrave dhe fëmijëve sirianë”, tha Komisioni, raporton ATSh.

Komisioni theksoi se popullata siriane ka duruar vuajtje të paimagjinueshme gjatë fushatës ushtarake të fundit të vitit 2019 nga forcat e regjimit Asad për të rimarrë zonat e fundit të mbetura nën kontrollin e grupeve të armatosura të opozitës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat