Shirat në Japonisë kanë detyruar miliona njerëz që të evakuoheshin - Bota Sot
Shirat në Japonisë kanë detyruar miliona njerëz që të evakuoheshin

Azia

Shirat në Japonisë kanë detyruar miliona njerëz që të evakuoheshin

Më: 8 korrik 2020 Në ora: 12:49
Foto

Shirat e rrepta që tashmë kanë shkaktuar përmbytje vdekjeprurëse në jug të Japonisë, kanë lëvizur në veri-lindje, duke shkatërruar zona të mëdha të ishullit kryesor të Japonisë, duke dalë nga shtarti lumenj, duke shkaktuar rrëshqitje dhe duke shkatërruar shtëpi dhe rrugë, shkruan TheGuradian.

Të paktën 58 njerëz kanë vdekur gjatë disa ditëve të përmbytjeve. Ditën e mërkurë në mëngjes, pjesë të Nagano dhe Gifu në Japoninë qendrore u përmbytën nga shirat.

Pamjet në televizionin NHK treguan ujë të fryrë në lumin Hida duke u futur në argjinaturë, duke shkatërruar një autostradë kombëtare përgjatë lumit. Në qytetin e Gero, uji i lumenjve u ngrit pak poshtë një ure.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat