Pas rastit të parë të murtajës bubonike, Kina mbyll disa pika turistike në atë zonë

Azia

Pas rastit të parë të murtajës bubonike, Kina mbyll disa pika turistike në atë zonë

Më: 8 korrik 2020 Në ora: 18:42
Foto Ilustrim

Autoritetet në Mongolinë e Brendshme kanë mbyllur disa pika turistike në vend, pas rastit të murtajës bubonike.

Sipas mediave të huaja, rasti u zbulua në Bayannur, i cili ndodhet në veriperëndim të kryeqytetit Pekin.

Ndërkohë pesë pikat piktoreske u mbyllën, ndërsa vizitorët e kanë të ndaluar të hyjnë në zonën e prekur.

Autoritetet në Mongolinë e Brendshme kanë implementuar një menaxhim të rreptë për sa i përket vendeve të tjera turistike.

Në saje të këtyre rregullave, ata udhëzuan vizitorët që të shmangin kontaktin me kafshët e egra.

Ndryshe, personi i cili u diagnostikua të martën me murtajë bubonike, aktualisht gjendet nën izolim, dhe po trajtohet në spital.

Mjekët njoftojnë se gjendja e pacientit është stabile.

Murtaja bubonike është një sëmundje e shkaktuar nga bakteri i quajtur Yersinia pestis që jeton kryesisht në brejtës dhe pleshta.

Njerëzit mund të prekën nga ai duke prekur kafshët e infektuara (zakonisht minjtë), duke u kafshuar nga pleshtat e infektuar ose duke thithur pikat e frymëmarrjes nga një kafshë e infektuar.

Ndërkohë thuhet se transmetimi nga njeriu në njeri i murtajës bubonike është shumë i rrallë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat