‘I pakënaqur me jetën e tij’, shoferi i autobusit hidhet me mjet në liqen, vret 21 pasagjerë

Azia

‘I pakënaqur me jetën e tij’, shoferi i autobusit hidhet me mjet në liqen, vret 21 pasagjerë

Më: 13 korrik 2020 Në ora: 09:24
Kinë

Në pamjet e vëzhgimit me video të transmetuara nga autoritetet, automjeti papritmas ndryshon kurs dhe kalon në drejtim të kundërt të trafikut përpara se të shkelë një pengesë sigurie dhe të zhyten në një liqen të vendosur nën një shpat të vogël.

Shoferi i autobusit që përfundoi në një liqen, duke vrarë 21 njerëz në Kinë javën e kaluar, veproi me qëllim, i tërbuar me prishjen e shtëpisë së tij, tha policia lokale.

Drama u zhvillua në 7 korrik në Anshun, në provincën e varfër të Guizhou. Nxënësit e shkollave të mesme që kalonin provimet e shkollës ishin në bord.

Hetimi zbuloi se shoferi i autobusit, Z. Zhang, 52 vjeç, ishte "i pakënaqur me jetën e tij" dhe i mërzitur nga zbulimi në të njëjtën ditë të dramës së "rrënimit (të shpallur) të banesave që mori me qira. Policia tha të dielën në një njoftim në mediat sociale se shoferi kishte pirë alkool ndërsa ishte në detyrë.

Informacioni u raportua së pari të Premten nga revista ekonomike Caixin, përpara se të bllokohej në internet. Shpronësimet e tokës dhe prishja e shpejtë e banesave nga zyrtarët lokalë për të realizuar projekte zhvillimi janë një burim kryesor i zemërimit dhe paqëndrueshmërisë në Kinë.

Të hënën, shumë media raportuan informacionin, gjithashtu të ndjekura gjerësisht në rrjetet sociale.

Në fund të vitit 2018, një mosmarrëveshje bëri që një autobus publik që udhëtonte në një urë në Chongqing (jugperëndim) të Kinës të binte në Yangtze, lumi më i gjatë në Kinë dhe solli vdekjen e të paktën 13 personave.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat