Kina ndalon traktatet e ekstradimit të Hong Kongut me Kanadanë, Australinë dhe Mbretërinë e Bashkuar

Azia

Kina ndalon traktatet e ekstradimit të Hong Kongut me Kanadanë, Australinë dhe Mbretërinë e Bashkuar

Më: 28 korrik 2020 Në ora: 14:09
Wang Wenbin

Kina ka pezulluar traktatet e ekstradimit të Hong Kongut me Kanadanë, Australinë dhe Britaninë e Madhe, në një veprim të duhur pas vendimeve të ngjashme nga ato vende mbi ligjin e ri të diskutueshëm të sigurisë, raporton TheGuardian.

Kombet perëndimore kanë zemëruar Pekinin për përgjigjet e tyre ndaj ligjit të vendosur ndaj Hong Kongut, të cilin ata e shohin si një erozion të lirive civile dhe të drejtave të njeriut që qyteti ka gëzuar që nga dorëzimi i tij nga Britania në 1997.

Shtetet e Bashkuara kanë vendosur të heqin privilegjet e veçanta tregtare të Hong Kongut ndërsa partnerët e inteligjencës "Five Eyes" të Uashingtonit kanë pezulluar traktatet e tyre për ekstradim me qytetin, me Zelandën e Re të martën duke iu bashkuar Kanadasë, Britanisë dhe Australisë.

Kina ka akuzuar vendet për ndërhyrje në punët e saj të brendshme dhe mbrojti ligjin e sigurisë si thelbësore për të rivendosur rendin në Hong Kong pas një valë protestash pro-demokracie të marra nga dhuna

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat