Pamje nga ajri: Pasojat e shpërthimit apokaliptik në Bejrut - Bota Sot
Pamje nga ajri: Pasojat e shpërthimit apokaliptik në Bejrut

Azia

Pamje nga ajri: Pasojat e shpërthimit apokaliptik në Bejrut

Më: 5 gusht 2020 Në ora: 12:26
Pasojat e shpërthimit apokaliptik

Një pjesë e qytetit të Bejrutit u kthye në gërmadhë pas një shpërthimi apokaliptik.

Këto pamje nga ajri tregojnë atë që ka ngelur pas shpërthimit në portin industrial.

Shpërthimi la të vrarë të paktën 100 njerëz dhe mijëra të tjerë të plagosur.

Autoritetet kanë thënë se numri i viktimave mund të jetë më i lartë.

Incidenti shkaktoi dëme të shumta materiale, duke e bërë qytetin e Lindjes së Mesme të ngjante me një zonë të luftës. Ministri i Shëndetësisë, Hamad Hassani tha se numri i viktimave pritet të rritet.

Shpërthimi vjen në një kohë të ndjeshme për Libanin. Vendi po përballet me një krizë ekonomike, pandeminë e koronavirusit dhe demonstrata masive kundër varfërisë. Tensionet janë gjithashtu të larta pasi të premten, një gjykatë e Kombeve të Bashkuara, pritet të nxjerrë aktgjykimin e saj ndaj katër të dyshuarve për vrasjen me makinë bombë të ish-kryeministrit, Rafik Hariri.

Ai ishte vrarë më 2005.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat