Rreth 100 mijë familje mbesin pa shtëpi pas shpërthimit në Beirut - Bota Sot
Rreth 100 mijë familje mbesin pa shtëpi pas shpërthimit në Beirut

Azia

Rreth 100 mijë familje mbesin pa shtëpi pas shpërthimit në Beirut

Më: 8 gusht 2020 Në ora: 08:45
Ilustrim

Bazuar në një vlerësim paraprak nga Fondacioni për Fëmijët i OKB-së (UNICEF), shpërthimi masiv në Bejrut shkatërroi shtëpitë e rreth 80 mijë-100 mijë familjeve.

“Më shumë se 120 shkolla në kryeqytetin e Libanit u dëmtuan dhe duhet të rregullohen shpejt përpara fillimit të vitit të ri shkollor”, tha zëdhënësja e UNICEF, Marixie Mercado, në një konferencë për shtyp të OKB-së në Gjenevë.

“Nevojat humanitare janë të menjëhershme dhe ato janë të mëdha”, shtoi ajo.

Zëdhënësja e Programit Botëror të Ushqimit (WFP), Elizabeth Byrs paralajmëroi se shpërthimi në portin e Bejrutit mund të kufizojë më tej furnizimet ushqimore dhe të rrisë çmimet e shitjes me pakicë në vendin që tashmë vuan nga një krizë ekonomike, si edhe nga COVID-19.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat