Ja pse fëmijët kinezë po rriten gjithnjë e më shumë

Azia

Ja pse fëmijët kinezë po rriten gjithnjë e më shumë

Më: 17 nëntor 2020 Në ora: 13:43
Foto Ilustrim

Rritja e shpejtë ekonomike në Kinë ka çuar në një përmirësim të dukshëm të cilësisë së jetës, dhe kështu përkoi me rritjen e adoleshentëve kinezë.

Sipas një studimi që analizoi lëvizjen e gjatësisë dhe indeksit të masës trupore tek nxënësit e shkollës, të rinjtë kinezë janë bërë dukshëm më të gjatë në 35 vitet e fundit.

Gjatësia mesatare e grave kineze 19-vjeçare në vitin 1985 ishte rreth 158, dhe 19-vjeçaret rreth 168 centimetra.

Në vitin 2019, gjatësia e tyre mesatare ishte 165 cm për vajzat dhe 177 cm për djemtë, që do të thoshte se adoleshentët e tyre kishin një nga rritjet më të larta të gjatësisë në botë.

Dieta dhe mjedisi ndikojnë në lartësinë mbidetare

Gjatë studimit, studiuesit vëzhguan zhvillimin fizik të fëmijëve në 193 vende, duke u përqëndruar në gjatësinë dhe indeksin e masës trupore. Diferenca mesatare midis lartësive të 19-vjeçarëve më të ulët dhe më të lartë vlerësohet të jetë 20 centimetra. Vendet me popullsinë më të lartë të adoleshentëve janë Holanda, Mali i Zi, Estonia dhe Danimarka. Por kroatët e rinj janë gjithashtu pranë tyre.

Ekspertët besojnë se ndërsa ndryshimet gjenetike kontribuojnë në një pjesë të ndryshimit në lartësi në nivelin e popullsisë, dieta dhe mjedisi luajnë një rol edhe më të madh. Gjegjësisht, është vërejtur se gjatësia e pasardhësve të migrantëve pas disa gjeneratave zakonisht i afrohet lartësisë mesatare të të rinjve në vendin ku ata tani jetojnë.

Për më tepër, megjithëse ekonomitë në zhvillim, duke përfshirë Kinën dhe Korenë e Jugut, kanë parë rritjen më të madhe në gjatësinë e adoleshentëve, në shumë vende në Afrikën nën-Sahariane, gjatësia e fëmijëve ka ngecur apo edhe ka rënë, shkruan portali Inkstone News.

Gjithnjë e më shumë fëmijë të trashë

Për shkak të rritjes së aksesit në dyqane ëmbëlsirash dhe restorante të ushqimit të shpejtë, rajonet më të zhvilluara të botës po regjistrojnë një rritje të mbipeshës në fëmijëri ose adoleshencë, sipas një studimi të vitit 2014 nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Studimi aktual krahasoi ndryshimet globale në indeksin e masës trupore (BMI) tek fëmijët dhe adoleshentët për të analizuar trendet në 34 vitet e fundit në më shumë detaje.

Indeksi i Masës Trupore (BMI) është një nga mënyrat për të vlerësuar ushqyerjen dhe mund të tregojë nivelin e yndyrës së tepërt në trupin e njeriut. Llogaritja e BMI bazohet në raportin e peshës trupore dhe gjatësisë së një personi. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat