Japonia dhe Kina bien dakord për të rifilluar udhëtimet e biznesit

Azia

Japonia dhe Kina bien dakord për të rifilluar udhëtimet e biznesit

Më: 24 nëntor 2020 Në ora: 15:43
Wang Yi dhe Toshimitsu Motegi

Japonia dhe Kina ranë dakord të martën për të rifilluar udhëtimet e biznesit të goditura nga koronavirusin këtë muaj dhe për të vazhduar bisedimet mbi ishujt e diskutueshëm në Detin e Kinës Lindore, në dialogun e parë të nivelit të lartë që kur Japonia zgjodhi një udhëheqës të ri në shtator, raporton Reuters.

Vizita dy-ditore në Tokio nga Ministri i Jashtëm kinez Wang Yi vjen në mes të shqetësimeve në rritje për pohimin e Pekinit në rajon. Bisedimet me homologun japonez Toshimitsu Motegi mbuluan tensionet detare, tregtinë dhe reagimin pandemik.

Të mërkurën, Wang do t'i bëjë një thirrje mirësjellje Kryeministrit Yoshihide Suga, i cili deri më tani ka kërkuar të ekuilibrojë mbështetjen e thellë ekonomike të Japonisë në Kinë me shqetësimet e sigurisë, duke përfshirë pretendimet e Pekinit mbi ishujt e diskutueshëm që kontrollohen nga Japonia.

Ndërsa Suga është larguar nga retorika e ashpër anti-Kine e përdorur nga aleati i Japonisë, Shtetet e Bashkuara, ai ka lëvizur për t'iu kundërvënë ndikimit të saj duke thelluar lidhjet me Australinë dhe duke zgjedhur Vietnamin dhe Indonezinë për udhëtimin e tij të parë jashtë shtetit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat