Iran, 295 viktima dhe mbi 10 mijë raste të reja me COVID-19

Azia

Iran, 295 viktima dhe mbi 10 mijë raste të reja me COVID-19

Më: 9 dhjetor 2020 Në ora: 13:19
Foto ilustrim

Me 295 vdekje të regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Iran, numri i viktimave ka arritur shifrën 51.212.

Zëdhënësja e Ministrisë së Shëndetësisë së Iranit, Sima Sadat Lari tha se në 24 orët e fundit janë shënuar 10.223 raste të reja me COVID-19, duke e çuar numrin e përgjithshëm të rasteve në 1.072.620.

Lari shtoi se 5.779 nga të prekurit me COVID-19 janë në gjendje të rëndë dhe se numri i të shëruarve deri më tani ka arritur në 765.639.

Duke informuar se deri tani janë kryer 6.523.409 teste, zëdhënësja Lari theksoi se 64 qyteza në vend janë të përfshira në mesin e rajoneve me alarm “të kuq”, 278 qyteza si zona “portokalli” dhe 106 qyteza si zona të “verdha”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat