103 raste të reja me COVID-19 në Kinë

Azia

103 raste të reja me COVID-19 në Kinë

Më: 20 janar 2021 Në ora: 09:11
Foto ilustrim

Kina ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit me koronavirus.

Kina raportoi 103 raste të reja COVID-19 më 19 janar, nga 118 një ditë më parë, tha të mërkurën autoriteti kombëtar shëndetësor, raporton Reuters.

Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë, në një deklaratë, tha se 88 nga rastet e reja ishin infeksione lokale.

Numri i rasteve të reja asimptomatike, të cilat Kina nuk i klasifikon si raste të konfirmuara, ra në 58 nga 91 raste një ditë më parë.

Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara COVID-19 në territorin e Kinës tani qëndron në 88,557, ndërsa numri i të vdekurve mbeti i pandryshuar në 4,635.

Shifrat përjashtojnë rastet e raportuara në Hong Kong dhe Macau, të cilat janë territore kineze, por raportojnë në mënyrë të pavarur të dhënat e tyre.

Komisioni gjithashtu përjashton rastet e raportuara në Tajvan, ishullin e vetë-qeverisur që Kina pretendon si të vetin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat