Kina ngatërron garën e vaksinave: Manovrat devijuese synojnë drejtpërdrejt Gjermaninë

Azia

Kina ngatërron garën e vaksinave: Manovrat devijuese synojnë drejtpërdrejt Gjermaninë

Nga: Sherif Ramabaja Më: 23 janar 2021 Në ora: 16:18
Foto ilustrim

Kina ka humbur garën për vaksinën e parë. Tani Republika Popullore po përdor mashtrime. Dezinformimi i synuar në lidhje me vaksinën nga Biontech / Pfizer supozohet se shkatërron besimin në të - Kina ka mjaft probleme me vaksinën e saj.

Industria farmaceutike e Kinës dëshironte të ishte në ballë në garën për vaksinën corona. Kjo nuk funksionoi. Tani, propaganda kineze po përdor informacione false të synuara për të shtrembëruar konkurrencën - histori tmerri janë përhapur posaçërisht për vaksinat e tjera të tilla si ato nga Biontech / Pfizer. Së pari raportoi "Spiegel".

Kina filloi fushatën - sepse ka shumë probleme me vaksinën e vet

Për shembull, Liu Xin, moderatorja e transmetuesit shtetëror kinez CGTN, shkroi në Twitter se dhjetë njerëz në Gjermani kishin vdekur pas një vaksinimi nga Biontech / Pfizer. "Po në lidhje me rastet duhet hulumtuar? A dëgjoni ???", shkroi ajo - dhe në Twitter shënoi për mediat ndërkombëtare, si duket si një kërkesë dhe vërejtje.

Instituti gjerman Paul Ehrlich nuk e sheh lidhjen e sugjeruar midis vaksinimit dhe vdekjeve. Ndërsa mund të konfirmojë vdekjet, Instituti kundërshton lidhjen e shkakut me vaksinat. Disa nga pacientët e prekur ishin mbi 90 vjeç ose në kujdesin paliativ (Paliativ – parapërgaditje për vdekje ). Instituti supozon "se pacientët vdiqën nga sëmundja e tyre themelore - në një lidhje përkohësisht të rastësishme me vaksinimin".

Sipas informacionit të "Spiegel", ekziston një fushatë e shënjestruar pas raporteve të tilla nga Mbretëria e Mesme (Kina). 

Sfondi: Zhvillimi i vaksinave të vetë Kinës, duket të jetë një dështim

Biontech / Pfizer dhe Moderna tejkalojnë Kinën - ajo po ballafaqohet me problemet e veta mbi vaksinën

Republika Popullore e Kinës, ambiciozia e botës, në të vërtetë dëshironte të provonte se mund të luante rolin, ndër farmaceutikët më të mira në botë, por që nuk funksionoi vërtet.

Kompania farmaceutike gjermane Biontech dhe partneri i saj amerikan Pfizer morën miratimet e tyre të para ndërkombëtare, pasuar nga kompania amerikane Moderna.

Në Kinë, prodhuesi Sinovac zhvilloi vaksinën e vet me Coronavac dhe arriti të merrte miratimin në vitin 2020. Sidoqoftë, kjo arriti vetëm sepse prezantimi në 30 Dhjetor u miratua nga autoritetet kineze, vetëm një ditë më vonë.

Euforia në vaksinimin e Kinës? Pa rezultat - testet dhe test - provat e shpejta përfunduan në kaos. Se sa efektive është vaksina kineze, në të vërtetë duket e paqartë. Për shkak të numrit të ulët të infeksioneve, prodhuesit kinezë të vaksinave duhet të kalojnë në vendet e treta për testet e fazës III. Turqia , Indonezia, Brazili - efektiviteti i vaksinës varion midis 50.4 dhe 91 përqind. Për krahasim: vaksinat nga Biontech / Pfizer dhe Moderna, sipas informacionit të tyre, kanë një efektshmëri prej rreth 95 përqind.

Testet e vaksinave kaotike të Kinës: Shumë pak subjekte provuese, demografi tepër heterogjenë

Deri në çfarë mase kjo mund të jetë për shkak të problemeve në fazat III të testeve, është e paqartë. Sipas Yanzhong Huang, bashkëpunëtor i Lartë për Shëndetin Global në think tank i SHBA "Këshilli për Marrëdhëniet me Jashtë", vetëm 1,620 subjekte morën pjesë në teste në Indonezi - shumë pak veta për të qenë në gjendje të bënin deklarata të vlefshme shkencore. Në Biontech-Pfizer, morën pjesë 43,538 njerëz.

Demografia e ndryshme e pjesëmarrësve në studim, ndoshta gjithashtu kishte një ndikim të fortë në rezultatet. Në Brazil, ishin vaksinuar kryesisht punonjësit e kujdesit shëndetësor të cilët ishin vazhdimisht të ekspozuar ndaj rrezikut të lartë të infeksionit. Raporti i Sinovac se një diferencë kohore tre javore midis dy vaksinave në vend të do të rrisë efektivitetin me 20 përqind gjithashtu mbeti supozim.

Sidoqoftë, shkencëtarë si mikrobiologia braziliane Natalia Pasternak e konsiderojnë vaksinën Sinovac të jetë "një vaksinë e mirë, nëse jo më e mira në botë". Edhe nëse efektiviteti do të ishte vetëm mbi 50 përqind, të cilin OBSH të paktën e përshkruan për aprovim, kjo do të ishte më mirë se asgjë.

Diskreditimi i vaksinimit Biontech / Pfizer për të ndihmuar vaksinën e Kinës

Përfundimi që po nxirret qartë nga problemet në Kinë është, megjithatë, një përfundim i diskutueshëm. Gazeta e propaganduese Global Times kohët e fundit njoftoi në një artikull se vaksina Biontech / Pfizer "nuk ishte aq efektive sa pritej" dhe "u zhvillua nën presionin e kohës". Gazeta nuk i informoi në mënyrë të qartë lexuesit e saj, se kjo vlen për të gjitha vaksinat kundër Covid-19 dhe veçanërisht edhe për Coronavac.

"Global Times" citon gjithashtu një "imunolog nga Pekini" i cili konfirmoi këtë teori propagandimi dhe madje bëri thirrje për pezullimin e vaksinimeve me vaksinën Biontech / Pfizer. Por gazeta nuk e citoi emrin e tij?

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat