Izraeli vaksinon kundër koronavirusit studentët përpara provimeve

Azia

Izraeli vaksinon kundër koronavirusit studentët përpara provimeve

Më: 25 janar 2021 Në ora: 07:23
Foto ilustrim

Izraeli ka filluar vaksinimin e 16 deri në 18 vjeç kundër COVID-19, në një përpjekje për t’i mundësuar ata që të hyjnë në provime.

Më shumë se një e katërta e popullsisë së Izraelit prej nëntë milionësh kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës Pfizer që nga 19 Dhjetori, thotë Ministria e Shëndetësisë.

Përfshirja e 16 deri në 18 vjeç – me lejen e prindërve – ka për qëllim “për të mundësuar kthimin e tyre (në shkollë) dhe mbajtjen e rregullt të provimeve|, tha një zëdhënëse e Ministrisë së Arsimit.

Provimet e maturës të studentëve izraelitë të shkollës së mesme luajnë një rol të rëndësishëm në vendosjen se ku do të shkojnë në universitet. Rezultatet e tyre mund të ndikojnë gjithashtu në vendosjen e tyre në ushtri, ku shumë të rinj izraelitë bëjnë shërbimin e detyrueshëm.

Ministria e Arsimit ka thënë se është shumë herët për të thënë nëse shkollat ​​do të rihapen muajin tjetër.

Izraeli filloi vaksinimin e shpejtë – më të shpejtë në botë – në 19 dhjetor, duke arritur 10% të popullsisë së tij në fund të vitit 2020, shkruan BBC.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat