Kina synon të vaksinoj kundër Covid-19 mbi gjysmë miliardi qytetarë deri në fund të qershorit

Azia

Kina synon të vaksinoj kundër Covid-19 mbi gjysmë miliardi qytetarë deri në fund të qershorit

Më: 2 mars 2021 Në ora: 12:12
Foto ilustrim

Kina ka në plan të inokulojë 40% të popullsisë së saj me vaksina kundër COVID-19 deri në fund të qershorit, ka zbuluar eksperti i sëmundjes së frymëmarrjes, Zhong Nanshan.

“Sot pyeta miqtë e mi në CDC për planin e Kinës (vaksinimit) dhe ata u përgjigjën se (Kina po planifikon të arrijë 40% deri në fund të qershorit”, tha Zhong të hënën në një panel të organizuar nga Universiteti Tsinghua dhe Instituti Brookings.

“Me një popullsi prej 1.4 miliardë, 40% përfaqëson rreth 548 milionë njerëz. Kina ka vaksinuar vetëm 3.56% të popullsisë së saj – afërsisht 51 milionë njerëz – deri më tani”, tha Zhong.

Ai shtoi se mund të duhen të paktën tre vjet për të arritur çdo lloj imuniteti të tufës.

Sidoqoftë, Wu Zunyou i Qendrës Kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve tha nëse nivelet ekzistuese të vaksinimit vazhdojnë, Kina dhe SHBA mund të jenë vendet e para që hapin udhëtimet.

“Në Shtetet e Bashkuara, [le të] shikojmë përqindjen e vaksinimit”, tha Wu, duke folur në të njëjtën ngjarje.

“Tani ajo tashmë ka arritur mbi 20%. Shpresojmë se mund të arrijë mbi 80% deri në qershor. Pra, deri në gusht mund të arrijë 90% për të arritur imunitetin e tufës.

“Pra, nëse është kështu, nëse mund të heqim të gjithë pengesën politike [dhe] bazuar vetëm në shkencë, të dy vendet mund të jenë dy vendet e para që heqin të gjitha pengesat për udhëtime falas. Ne mund të përpiqemi sa më mirë. Jo pavarësisht se cili është rezultati, ne mund të bëjmë më të mirën ”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat