Vdes në paraburgim në Birmani, një zyrtar partiak i lideres Aung San Suu Kyi

Azia

Vdes në paraburgim në Birmani, një zyrtar partiak i lideres Aung San Suu Kyi

Më: 7 mars 2021 Në ora: 15:27
U Khin Maung Latt

Një zyrtar nga partia e lideres së Birmanisë, Aung San Suu Kyi, ka vdekur në paraburgim, pasi ishte arrestuar nga forcat e sigurisë në qytetin më të madh, Yangon.

Sot trupi i U Khin Maung Latt i është dorëzuar familjes, të cilës i ishte thënë se ka vdekur pasi i ka rënë të fikët.

Në foto shihet një leckë me gjak rreth kokës së 58-vjeçarit.

Aktivistët thonë se ai është rrahur nga forcat policore dhe ushtarake derisa ishte në paraburgim, ndërsa ishte marrë edhe në pyetje.

Protestat në Birmani po vazhdojnë që nga grusht-shteti ushtarak muajin e kaluar, kur u arrestua liderja Aung Kyi.

Sipas Kombeve të Bashkuara më tepër se 50 persona janë vrarë që kur ushtria ka marrë pushtetin, duke e arrestuar lideren e zgjedhur.

Autoritetet kanë thënë se i është bërë autopsia 19-vjeçarës Kyal Sin, dhe ka thënë se ajo nuk është vrarë nga Policia pasi është qëlluar nga prapa shpinës.

Fotot nga protesta tregojnë se asaj i ishte kthyer koka nga Policia.

Në një zhvillim tjetër, liderët ushtarakë në Birmani i kanë kërkuar Indisë fqinje që të kthejë disa zyrtarë policorë që kanë kaluar kufirin duke kërkuar strehim në Indi pasi kanë refuzuar të zbatojnë urdhrat.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat