​Irani godet një anije mallrash izraelite në Detin Arabik

Azia

​Irani godet një anije mallrash izraelite në Detin Arabik

Më: 25 mars 2021 Në ora: 20:11
Ilustrim

Një anije mallrash në pronësi të një kompanie izraelite u dëmtua nga një raketë iraniane në Detin Arabik, por ajo vazhdoi udhëtimin e saj, raporton Reuters bazuar në raportet e mediave izraelite.

Agjencia deklaron se faqja informative izraelite “Ynet” njoftoi se anija që lundroi nga Tanzania në Indi nën flamurin e Liberisë, nuk pësoi ndonjë dëm serioz dhe se ishte në gjendje të vazhdonte udhëtimin e saj.

Anija është në pronësi të kompanisë “XT Management”, e cila është e vendosur në portin e Haifa, dhe Reuters nuk mund të konfirmojë menjëherë incidentin me kompaninë, ndërsa zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Izraelit tha se ata po kontrollonin mediat raportet.

Muajin e kaluar, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu fajësoi Iranin për shpërthimin në një anije izraelite në Gjirin e Omanit dhe zyrtarët në Teheran mohuan përfshirjen në incident, shton Reuters.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat