Arabia Saudite dhe Irani zhvillojnë bisedime për të përmirësuar marrëdhëniet mes tyre

Azia

Arabia Saudite dhe Irani zhvillojnë bisedime për të përmirësuar marrëdhëniet mes tyre

Më: 18 prill 2021 Në ora: 10:56
Foto ilustrim

Zyrtarë të lartë sauditë dhe iranianë kanë zhvilluar bisedime të drejtpërdrejta në një përpjekje për të ri-rregulluar marrëdhëniet midis dy rivalëve rajonalë, katër vjet pasi ata ndërprenë lidhjet diplomatike, njoftoi Financial Times të dielën, duke cituar zyrtarë të informuar mbi diskutimet.

Rundi i parë i bisedimeve saudite-iraniane u zhvillua në Bagdad më 9 prill, përfshiu diskutime në lidhje me sulmet ndaj Arabisë Saudite nga grupi Houthi i lidhur me Iranin në Jemen dhe ishin pozitive, shtoi raporti FT, duke cituar një nga zyrtarët.

FT shtoi se një zyrtar i lartë saudit mohoi çdo bisedim me Iranin.

Kryeministri i Irakut vizitoi Arabinë Saudite në fund të muajit të kaluar.

Raporti vjen ndërsa Uashingtoni dhe Teherani përpiqen të ringjallin marrëveshjen bërthamore të vitit 2015 ndaj së cilës Riyadhi ishte kundërshtuar dhe ndërsa Shtetet e Bashkuara bëjnë presion për t'i dhënë fund konfliktit në Jemen, i parë në rajon si një luftë e ndërmjetme midis Arabisë Saudite dhe Iranit.

Riyadhi ka bërë thirrje për një marrëveshje bërthamore me parametra më të fortë dhe ka thënë se vendet arabe të Gjirit duhet të bashkohen me çdo negociatë mbi marrëveshjen për të siguruar që kësaj here ajo të adresojë programin e raketave të Iranit dhe mbështetjen e tij për përfaqësuesit rajonalë.

Arabia Saudite dhe aleatët e saj mbështetën vendimin e ish-presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, në vitin 2018 për të lënë marrëveshjen bërthamore të fuqive botërore dhe për të vendosur përsëri sanksionet ndaj Teheranit, i cili u përgjigj duke shkelur disa kufizime në aktivitetet e tij bërthamore.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat