Irani thotë se votimi presidencial i së premtes, garë 'serioze'

Azia

Irani thotë se votimi presidencial i së premtes, garë 'serioze'

Më: 17 qershor 2021 Në ora: 14:21
Foto ilustrim

Në prag të zgjedhjeve presidenciale të Iranit, që pritet t'i dorëzojë fitoren klerikut ultrakonservator Ebrahim Raisi, Këshilli i Ruajtjes i kandidatit për të kontrolluar këmbënguli të enjten se "konkursi politik është serioz", raporton France24.

"Media dhe njerëzit kanë dëshmuar se kjo është një garë e mirë," tha kreu i këshillit 12-anëtarësh, Abbas Ali Kadkhodaee, një ditë para se gati 60 milion votuesve t'u kërkohet të drejtohen në votime.

Tre debate televizive midis shtatë kandidatëve, të gjithë burra, të cilët u miratuan nga organi i pazgjedhur i juristëve dhe klerikëve, kishin treguar se "konkurrenca politike është serioze", tha Kadkhodaee në një konferencë për shtyp.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat