110 të vdekur nga rrëshqitja e dheut dhe reshjet në Indi

Azia

110 të vdekur nga rrëshqitja e dheut dhe reshjet në Indi

Më: 23 korrik 2021 Në ora: 23:18
Indi

Të paktën 110 njerëz janë vrarë në rrëshqitje dheu dhe përmbytje të shkaktuara nga shirat e dendur në shtetin perëndimor indian të Maharashtra.

Shirat pushtuan qindra fshatra, duke zhdukur shtëpitë dhe duke i lënë banorët të bllokuar.

Ekipet e shpëtimit kanë garuar për të evakuuar të mbijetuarit, por shumë njerëz janë ende të zhdukur.

Ushtria indiane ka ndihmuar përpjekjet, të cilat janë penguar nga kushtet e vështira.

Shteti perëndimor ka regjistruar përmbytjet më të rënda nga shiu ndër dekada.

Shumë faktorë kontribuojnë në përmbytjet, por ekspertët thonë se ndryshimi i klimës i shkaktuar nga ngrohja globale i bën reshjet ekstreme më të mundshme.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat