Vdes ish-diktatori i Koresë së Jugut, njihej si “kasapi i Guangzhou”

Azia

Vdes ish-diktatori i Koresë së Jugut, njihej si “kasapi i Guangzhou”

Më: 23 nëntor 2021 Në ora: 09:55
Ish-diktatori i Koresë së Jugut, Chan Zhouhan

Ish-diktatori i Koresë së Jugut, Chan Zhouhan ka ndërruar jetë sot në moshën 90-vjeçare. Gjenerali në pension ndëroi jetë në shtëpinë e tij në Seul, njoftoi agjencia kombëtare e lajmeve e Koresë së Jugut Yonhap.

Regjimi ushtarak i Chan Zhouhan mbikëqyri një periudhë të rritjes së fortë ekonomike në Korenë e Jugut. Ai gjithashtu arriti të sigurojë Olimpiadën e Seulit 1988. Zhouhan ishte lideri i parë i Koresë së Jugut që e dorëzoi pushtetin në mënyrë paqësore.

Chan erdhi në pushtet ndërsa vendi ndodhej në grusht shteti ushtarak, në vitin 1979 që rrëzoi Presidentin Park Geun-hye. Ai sundoi nga viti 1980 deri në 1988, duke shtypur brutalisht çdo opozitë. Deri më sot, ajo mbetet një nga format më të urryera të diktaturës ushtarake në Korenë e Jugut.

Ish- diktatori njihej edhe si “kasapi i Guangzhou” sepse urdhëroi ushtrinë të shuante me gjak kryengritjen kundër juntës në këtë qytet në pjesën jugperëndimore të vendit.

Numri zyrtar i viktimave, të vdekur dhe të zhdukur, ishte rreth 200, por aktivistët kundër diktaturës thonë se numri ishte më i shumëfishtë. Besohet se mijëra njerëz kanë humbur jetën, kryesisht studentë.

Në vitin 1996, ai u dënua për tradhti dhe u dënua me vdekje, pjesërisht për ngjarjet në Guangzhou. Por dënimi me vdekje u ndryshua në apel dhe ai u lirua me një falje presidenciale.

Chun mbeti i papenduar për masakrën . “Jam i sigurt se do të kisha bërë të njëjtën gjë nëse do të ishte krijuar e njëjta situatë”, dëshmoi ai në gjykatë gjatë “gjyqit të shekullit”, siç është bërë e ditur.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat