Irani zhvillon stërvitje të mbrojtjes ajrore pranë centralit të tij bërthamor

Azia

Irani zhvillon stërvitje të mbrojtjes ajrore pranë centralit të tij bërthamor

Më: 20 dhjetor 2021 Në ora: 15:55
Foto ilustrim

Irani ka zhvilluar një stërvitje të mbrojtjes ajrore në afërsi të termocentralit të tij bërthamor në jugperëndim të Bushehr, mes tensioneve të vazhdueshme mbi programin bërthamor të vendit.

Media shtetërore raportoi se stërvitja u krye në orët e para të së hënës në jug të provincës Bushehr dhe gjithashtu mbi pjesë të Gjirit Persik.

Stërvitja vjen disa ditë pas raundit të fundit të bisedimeve në Vjenë për të rivendosur marrëveshjen bërthamore të Iranit me fuqitë botërore, e cila përfundoi me disa arritje modeste, por pa marrëveshje.

Izraeli ka kundërshtuar përpjekjet për të ringjallur marrëveshjen e vitit 2015, e cila hoqi sanksionet ndaj Teheranit në këmbim të frenimit të programit të tij bërthamor dhe ka vazhduar të kërcënojë me veprime të drejtpërdrejta ushtarake kundër objekteve bërthamore iraniane.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat