Nuk do të jetë më Xhakarta, Indonezia emëron kryeqytetin e ri

Azia

Nuk do të jetë më Xhakarta, Indonezia emëron kryeqytetin e ri

Më: 19 janar 2022 Në ora: 09:18
Indonezi

Indonezia e ka emëruar kryeqytetin e saj të ri Nusantara, ndërsa ligjvënësit miratojnë zhvendosjen nga Xhakarta në Kalimantan, një zonë e mbuluar nga xhungla në lindje të ishullit Borneo.

Emri i ri përkthehet "arkipelag" në gjuhën indoneziane.

Presidenti Joko Widodo njoftoi fillimisht planin për të ndryshuar kryeqytetin e Indonezisë në vitin 2019, në një përpjekje për të lehtësuar sfidat e mëdha mjedisore me të cilat përballet Xhakarta dhe për të rishpërndarë pasurinë. Por lëvizja është vonuar për shkak të pandemisë.

Sri Mulyani, Ministri i Financave i Indonezisë, tha në një konferencë për shtyp të martën se do të ketë pesë faza të zhvillimit në kryeqytetin e ri. Faza e parë pritet të fillojë në vitin 2022 dhe të zgjasë deri në vitin 2024, me zhvillimin që pritet të zgjasë deri në vitin 2045.

Qeveria shpreson se do të zvogëlojë ngarkesën e Xhakartës, një qytet me 10 milionë banorë, i cili është shumë i mbipopulluar, vuan nga përmbytjet e rregullta dhe është një nga qytetet që fundoset më shpejt në botë për shkak të nxjerrjes së tepërt të ujërave nëntokësore. Pjesë të Xhakartës veriore po bien me rreth 25 cm në vit, për shkak të rrëshqitjes.

Emri i ri ishte zgjedhur nga më shumë se 80 opsione nga Widodo dhe u zgjodh sepse pasqyronte gjeografinë e Indonezisë dhe ishte ikonë ndërkombëtarisht, tha Suharso Monoarfa, ministri kombëtar i planifikimit të zhvillimit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat