Policia izraelite dëbon palestinezët nga shtëpia e Jeruzalemit Lindor

Azia

Policia izraelite dëbon palestinezët nga shtëpia e Jeruzalemit Lindor

Më: 19 janar 2022 Në ora: 14:15
Autoritetet izraelite thanë se ndërtesa ishte ndërtuar ilegalisht – diçka që familja palestineze e mohoi

Policia izraelite ka dëbuar një familje palestineze dhe ka shkatërruar shtëpinë e tyre në lagjen Sheikh Jarrah të Jeruzalemit Lindor, raporton BBC.

Oficerët bastisën shtëpinë e familjes Salhiya para agimit, duke arrestuar disa njerëz përpara se të hynte një buldozer.

Kishte një bllokim dy-ditor pasi kryefamiljari kërcënoi se do të hidhte në erë shtëpinë e tij në vend që të lëvizte.

Zyrtarët izraelitë thanë se ndërtesa ishte e paligjshme - diçka që familja e mohoi - dhe toka ishte e nevojshme për një shkollë.

Rasti kishte tërhequr vëmendjen ndërkombëtare, me Bashkimin Evropian dhe Britaninë e Madhe që paralajmëruan se dëbimet në territorin e pushtuar ishin të paligjshme sipas ligjit ndërkombëtar dhe nxitën tensione në terren në Jerusalem.

Si Izraeli ashtu edhe palestinezët kanë pretendime konkurruese për qytetin antik.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat