​OKB: Ne nuk kemi kapacitet ta ndihmojmë Afganistanin

Azia

​OKB: Ne nuk kemi kapacitet ta ndihmojmë Afganistanin

Më: 22 qershor 2022 Në ora: 19:10
Foto ilustrim

Kombet e Bashkuara (OKB) nuk kanë kapacitete të mjaftueshme për të kërkuar dhe shpëtuar njerëzit pas tërmetit shkatërrues në Afganistan dhe Turqia është në pozitën më të mirë për t'i siguruar ata, tha sot zëvendës emisari i OKB-së në Afganistan, Ramiz Alakbarov.

“Ne biseduam për këtë me ambasadën turke këtu në terren dhe ata presin që ne t'u dërgojmë një kërkesë zyrtare”, tha Alakbarov.

Ai shtoi se OKB-ja do të mund t'i dërgojë një kërkesë të tillë Turqisë vetëm pas bisedimeve me autoritetet lokale dhe kur të përcaktohen rrethanat reale në terren, sipas agjencisë britanike.

Një tërmet i fortë që goditi mbrëmë rajonin malor të Afganistanit lindor, në afërsi të kufirit me Pakistanin, ka lënë të vdekur 1.000 persona.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat