‘Shkundet’ toka, tërmeti i fuqishëm godet këtë shtet, ka viktima

Azia

‘Shkundet’ toka, tërmeti i fuqishëm godet këtë shtet, ka viktima

Më: 2 korrik 2022 Në ora: 08:27
Foto ilustrim

Të paktën pesë persona u vranë dhe 44 të tjerë u plagosën pasi Irani u godit nga një tërmet i fuqishëm të shtunën, sipas agjencisë së lajmeve të vendit FARS.

Raportohet për katër lëkundje të një pas njëshme që u regjistruan pranë qytetit port jugor të Bandar-e Lengeh.

Më i madhi u regjistrua me magnitudë 6.1, sipas faqes së internetit të Shërbimit Gjeologjik të Shteteve të Bashkuara (USGS).

Qendra Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare regjistroi gjithashtu një tërmet me magnitudë 6.2 në Iranin jugor.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat