Tërmeti në Indonezi, mes 252 të vdekurve edhe shumë fëmijë

Azia

Tërmeti në Indonezi, mes 252 të vdekurve edhe shumë fëmijë

Më: 22 nëntor 2022 Në ora: 11:05
Tërmeti në Indonezi

Shumë fëmijë të vrarë kur shkollat e tyre u shembën janë në mesin e 252 të vdekurve pas një tërmeti që shkatërroi një qytet në Indonezi.

Kështu kanë bërë zyrtarët e këtij vendi, duke shtuar se ekipet e shpëtimit janë ende duke u përpjekur të arrijnë njerëzit e bllokuar në rrënoja.

Informatat e reja vijnë pas tërmetit me magnitudë 5.6 që goditi malet në Java Perëndimore të hënën.

Si pasojë janë shkaktuar dëme të konsiderueshme në qytetin e Cianjur dhe duke “varrosur” të paktën një fshat, si pasojë e një rrëshqitje dheu.

Qindra njerëz u lënduan gjithashtu, ndërsa autoritetet paralajmëruan se numri i të vdekurve ka të ngjarë të rritet më tej.

Rrëshqitjet e dheut dhe terreni i ashpër po pengonin përpjekjet e shpëtimit, tha Henri Alfiandi, kreu i Agjencisë Kombëtare të Kërkimit dhe Shpëtimit. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat