Lëkundje të shpeshta edhe pas tërmetit në Indonezi

Azia

Lëkundje të shpeshta edhe pas tërmetit në Indonezi

Më: 23 nëntor 2022 Në ora: 10:40
Indonezi

Ekipet e shpëtimit në Indonezi kanë hyrë në ditën e tretë të kërkimeve pas tërmetit të madh që e goditi vendin.

Të paktën 268 persona, përfshirë shumë fëmijë, kanë vdekur deri më tani. Rreth 151 persona mbeten të zhdukur dhe më shumë se 1,000 janë plagosur.

Guvernatori i Javas Perëndimore, Ridwan Kamil, tha se rajoni kishte përjetuar rreth 140 goditje që nga tërmeti i së hënës.

Agjencia e Indonezisë për Zbutjen e Fatkeqësive (BNPB) tha se më shumë se 2,200 shtëpi ishin dëmtuar dhe më shumë se 5,300 njerëz ishin evakuuar, shkruan BBC.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat