​Plagoset pas një sulmi një zëvendësministrat iranian

Azia

​Plagoset pas një sulmi një zëvendësministrat iranian

Më: 1 dhjetor 2022 Në ora: 23:48
Mohammad Mahdi Baradaran

Zëvendësministri i Iranit për industrinë, minierat dhe tregtinë u sulmua nga sulmues të paidentifikuar derisa po shkonte drejt shtëpisë të enjten, sipas raporteve të mediave lokale.

Mohammad Mahdi Baradaran u sulmua pranë rezidencës së tij në Teheran, tha agjencia e lajmeve Eghtesad Online, duke shtuar se ai ishte "goditur me një objekt të fortë në kokë dhe fytyrë dhe pjesë të tjera të trupit".

Sulmi raportohet se ka lënë zyrtarin të plagosur rëndë, pas së cilës ai është dërguar menjëherë në spital për trajtim mjekësor.

Nuk ka asnjë deklaratë zyrtare nga qeveria për ngjarjen.

Baradaran, i cili më parë kishte poste të larta në faltoren e Imam Rezait në Mashhad, si dhe në Bashkinë e Mashhadit, ka qenë thelbësor në udhëheqjen e luftës së Ministrisë së Industrisë kundër kontrabandës së mallrave dhe produkteve të falsifikuara.

Sulmi i raportuar ndaj tij erdhi mes tensioneve dhe trazirave në vend të nxitura nga protestat dhe dhuna e shkaktuar nga vdekja e 22-vjeçares Mahsa Amini në paraburgimin e policisë në mes të shtatorit.

Ndërkohë që asnjë sulm nuk ishte raportuar ndaj zyrtarëve të lartë të qeverisë deri më tani, ka pasur raste të shumta të sulmeve fatale ndaj forcave policore dhe paraushtarake në qytete të ndryshme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat