​OKB kërkon ndalimin e menjëhershëm të dënimit me vdekje pas ekzekutimit të parë në Iran për protestat

Azia

​OKB kërkon ndalimin e menjëhershëm të dënimit me vdekje pas ekzekutimit të parë në Iran për protestat

Më: 8 dhjetor 2022 Në ora: 19:26
Mohsen Shikari

OKB-ja kërkoi ndalimin e menjëhershëm të dënimit me vdekje të enjten pasi Irani ekzekutoi një person të arrestuar gjatë protestave mbarëkombëtare.

"Ne qëndrojmë me vendosmëri kundër përdorimit të dënimit me vdekje," u tha gazetarëve zëdhënësi Stephane Dujarric.

"Ne bashkohemi me kolegët tanë në Zyrën e të Drejtave të Njeriut që bëjnë thirrje për ndalimin e menjëhershëm të këtyre ekzekutimeve. Dënimi me vdekje, për sa na përket ne, nuk mund të pajtohet kurrë me të drejtën për jetë," shtoi ai.

Mohsen Shikari u ekzekutua në orët e vona të së enjtes pasi ai "kërcënoi qytetarët me armë të ftohtë dhe plagosi një roje sigurie gjatë protestave" në lagjen Sattar Khan të kryeqytetit të vendit të Teheranit, sipas agjencisë iraniane të lajmeve Mizan.

Shikari u dënua me vdekje në 20 nëntor nga një gjykatë në kryeqytet për "prishje të rendit dhe sigurisë shoqërore".

Irani është tronditur nga protesta të gjera pas vdekjes së Mahsa Amini ndërsa ishte në paraburgim policor në shtator për shkak se nuk kishte veshur siç duhet veshjen e saj. Që nga vdekja e saj ka vazhduar një goditje nga qeveria.

Mijëra janë arrestuar, sipas grupeve të të drejtave të njeriut, ndërsa më shumë se 200 kanë vdekur, siç u pranua nga Ministria e Brendshme e Iranit javën e kaluar.

Megjithatë, OJQ-të me bazë të huaja kanë vendosur numrin e viktimave në më shumë se 450, me SHBA-në dhe BE-në që vendosin një sërë sanksionesh të lidhura me të drejtat e njeriut ndaj zyrtarëve dhe subjekteve.

Të paktën 11 dënime me vdekje janë dhënë deri më tani në lidhje me trazirat disamujore, për të cilat autoritetet thonë se janë objekt i apelimit në gjykatën e lartë përpara ekzekutimit.

Dënimi me vdekje i Shikarit u la në fuqi nga Gjykata e Lartë, ndërsa dënimet e tjera janë aktualisht në shqyrtim, sipas raporteve.

Ekzekutimi i parë të enjten erdhi disa ditë pasi shefi i gjyqësorit Mohseni Ejei tha se të gjitha dënimet me vdekje të lidhura me protestat në vazhdim do të kryheshin menjëherë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat