Sulmohet me dronë një fabrikë ushtarake në Iran

Azia

Sulmohet me dronë një fabrikë ushtarake në Iran

Më: 29 janar 2023 Në ora: 08:17
Foto nga vendi i ngjarjes

Dronët janë përdorur për të sulmuar një fabrikë ushtarake në Iran, me agjencitë iraniane të lajmeve që raportuan një shpërthim të fuqishëm dhe shfaqin një blic drite në atë që thuhej se ishte një fabrikë municioni.

Automjetet e urgjencës dhe kamionët e zjarrfikësve u shfaqën në fabrikë në provincën qendrore të Isfahanit. Kjo vjen mes tensioneve mbi programin bërthamor të Iranit, si dhe furnizimit të Rusisë me dronët Shahed që janë përdorur në luftën kundër Ukrainës.

Disa raporte thanë se disa objekte u goditën rreth Iranit brenda një periudhe prej disa orësh.

Agjencia iraniane e lajmeve IRNA raportoi një zjarr në një rafineri nafte në qytetin verior të Tabrizit, duke thënë se një person u plagos. Raporti nuk tha se çfarë e shkaktoi zjarrin apo nëse ishte i lidhur me incidentin në Isfahan.

Ministria e mbrojtjes e Iranit pretendoi se sulmi me dronë ishte “i pasuksesshëm”, ku një dron u rrëzua nga mbrojtja ajrore dhe dy u hodhën në erë kur “u kapën në kurthe të mbrojtjes”.

Autoritetet nuk dhanë detaje mbi aktivitetet në vendin e synuar, në veri të qytetit të Isfahanit.

Irani ka disa vende të njohura kërkimore bërthamore në rajon, duke përfshirë një fabrikë të konvertimit të uraniumit.

Ka pasur një numër shpërthimesh dhe zjarresh rreth objekteve ushtarake, bërthamore dhe industriale iraniane në vitet e fundit.

 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat