Aeroplani i pasagjerëve C919 i Kinës bën fluturimin e parë

Azia

Aeroplani i pasagjerëve C919 i Kinës bën fluturimin e parë

Më: 28 maj 2023 Në ora: 08:48
Foto ilustrim

Avioni i parë i pasagjerëve i prodhuar në Kinë është nisur në fluturimin e tij të parë.

Televizioni shtetëror tregoi aeroplanin C919 duke u ngritur nga qielli mbi Shangai, duke u nisur drejt kryeqytetit Pekin herët të dielën.

Ai u ndërtua nga Korporata e Aviacionit Tregtar të Kinës (Comac) me shpresën për të thyer dominimin e avionëve me një rresht të Airbus dhe Boeing.

Por 164 ulëset ende mbështeten shumë në komponentët perëndimorë, duke përfshirë motorët dhe avionin.

Fluturimi i saj i parë komercial nga Shangai në Pekin, me më shumë se 130 pasagjerë, u përfundua në pak më pak se tre orë.

Avioni është planifikuar të fluturojë përsëri në qytetin bregdetar. China Eastern Airline e mbështetur nga shteti ka porositur pesë avionë.

Comac – e cila planifikon të prodhojë 150 avionë në vit në pesë vjet – thotë se tashmë ka siguruar më shumë se 1,200 porosi për C919.

Megjithatë, disa ekspertë thonë se shumica e këtyre porosive besohet të jenë letra qëllimi nga klientët vendas. Presidenti Xi Jinping, i cili u ul në kabinën e një modeli C919 disa vite më parë, e ka përshkruar projektin si një nga arritjet më inovative të Kinës, shkruan BBC.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat