Askush nuk e di se ku është ky njeri: Ministri kinez u zhduk pa lënë gjurmë, një gjë ngjall dyshime

Azia

Askush nuk e di se ku është ky njeri: Ministri kinez u zhduk pa lënë gjurmë, një gjë ngjall dyshime

Më: 15 shtator 2023 Në ora: 14:11
Ministri kinez i Mbrojtjes Li Shangfu

Ministri kinez i Mbrojtjes Li Shangfu nuk është parë në publik për gati tre javë, duke nxitur spekulime se ai është nën hetim. Ai për herë të fundit është parë më 29 gusht kur ka mbajtur një fjalim në Forumin e Paqes dhe Sigurisë Kinë-Afrikë. Ai është vetëm i fundit në një seri zyrtarësh të Partisë Komuniste që janë zhdukur papritur nga sytë e publikut.

Udhëtimi i tij i fundit jashtë shtetit ishte në mes të gushtit në Moskë dhe Minsk, ku ai u takua me zyrtarët rusë në margjinat e një konference sigurie dhe me presidentin bjellorus Alexander Lukashenko.

Sipas mediave perëndimore, qeveria amerikane beson se Lee është nën hetim.

Reuters raportoi se Lee anuloi një takim të minutës së fundit me zyrtarët vietnamezë të mbrojtjes javën e kaluar. Dy zyrtarë vietnamezë konfirmuan për agjencinë e lajmeve se Pekini kishte shtyrë takimin vjetor.

I emëruar ministër gjashtë muaj më parë

Meqë ra fjala, pati raportime se Shangfu nuk u paraqit në takimin e planifikuar me komandantin e Marinës së Singaporit, sepse ai ishte “vendosur në arrest shtëpie”. Ai nuk citoi një burim për pretendimet. Zhdukja e ministrit vjen pas shkarkimit të papritur të ministrit të Jashtëm Qin Gang nga posti i tij në korrik, gjithashtu pas një zhdukjeje prej disa javësh.

Që atëherë, nuk ka më asnjë informacion apo gjurmë të tij. Në fillim të gushtit, presidenti kinez Xi Jinping hoqi gjithashtu dy nga gjeneralët kryesorë të forcës raketore. Ish-komandanti Li Yuchao nuk ishte parë në publik për javë më parë dhe nuk kishte asnjë shpjegim për largimin e tij.

Lee u emërua ministër i mbrojtjes në mars 2023, pasi shërbeu për disa muaj si anëtari kryesor i Komisionit Qendror Ushtarak, i cili mbikëqyr forcat e armatosura. Disa vite më parë, në vitin 2018, si drejtor i Departamentit të Zhvillimit të Pajisjeve Ushtarake, ai u sanksionua nga SHBA për blerjen e pajisjeve ushtarake ruse nga PLA.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat