Në vijën e frontit: Ja si është kufiri mes dy Koreve - Bota Sot
Në vijën e frontit: Ja si është kufiri mes dy Koreve

Azia

Në vijën e frontit: Ja si është kufiri mes dy Koreve

Më: 12 tetor 2017 Në ora: 10:37
Fotografi Eric Lafforgue sjell këto imazhe nga ai rrip toke rreth katër kilometra, që ndan dy vendet.

Kjo është Zona e Demilitarizuar mes Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut.

Por megjithëse ka këtë emër, ajo është një nga zonat më të militarizuara në planet.

Fotografi Eric Lafforgue sjell këto imazhe nga ai rrip toke rreth katër kilometra, që ndan dy vendet.

Pavarësisht se ai priste më shumë kontrolle në zonën e komunistëve, u habit kur pa se koreano-jugorët ishin më striktë.

Më shumë se 100 mijë turistë e vizitojnë këtë zonë çdo vit.

Ata porositen nga autoritetet e Koresë së Jugut që të mos vishen në mënyrë të tepruar, pasi fotot e tyre përdoren për propagandë në vendin komunist, ku u thuhet njerëzve se ‘ja sa të degjeneruar janë të huajt’.

Në të dy anët e kufirit, turistët dëgjojnë dy versionet e ndryshme të historisë.

Image
Image
Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test