Perandori japonez do të japë dorëheqje në prill të vitit 2019 - Bota Sot
Perandori japonez do të japë dorëheqje në prill të vitit 2019

Azia

E enjte, 15 nëntor 2018

Perandori japonez do të japë dorëheqje në prill të vitit 2019

Më: 1 dhjetor 2017 Në ora: 09:54
Perandori japonez Akihito

Perandori japonez Akihito do të japë dorëheqje më 30 prill të vitit 2019.

Do të jetë ky pesnionimi i parë në më shumë se dy shekuj në familjen perandorake të Japonisë që besohet të jetë më e vjetra në botë.

Kryeministri japonez, Shinzo Abe, konfirmoi sot datën e dorëheqjes.

“Qeveria do të bëjë përpjekje maksimale për të siguruar se populli japonez do të festojë abdikimin e perandorit dhe suksesin e princit të kurorës”, tha Abe.

Djali më i madh i Akihitos, princi i kurorës Naruhito, do të bëhet perandor ditën e ardhshme.

Perandori ka tronditur vendin vitin e kaluar, kur ka treguar se do të japë dorëheqje, pas gati tri dekadash, për shkak të moshës dhe problemeve shëndetësore.

Ka pasur abdikime në historinë e gjatë perandorake të Japonisë që daton më shumë se 2,600 vjet më parë, por e fundit ishte më shumë se dy shekuj më parë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test