Presidenti afgan u kërkon falje grave për shamitë - Bota Sot
Presidenti afgan u kërkon falje grave për shamitë

Azia

E shtunë, 20 tetor 2018

Presidenti afgan u kërkon falje grave për shamitë

Më: 3 dhjetor 2017 Në ora: 18:29
Ashraf Ghani

Presidenti afgan u ka kërkuar falje grave rreth komenteve për shaminë tradicionale.

Të shtunën, Ashraf Ghani, duke iu përgjigjur akuzave se disa zyrtarë qeveritarë afgan janë të lidhur me Shtetin Islamik, tha se njerëzit të cilët  hedhin akuza të tilla duhet të japin fakte, ose ‘të veshin shamitë e grave në kokë’.

Këto deklarata të Ghanit u panë si provokuese nga një pjesë e qytetarëve, të cilët madje i quajtën edhe komente raciste.

Presidenti afgan më pas u kërkoi falje grave të cilat janë ndier të ofenduara, duke thënë se komentet e tij janë keqinterpretuar.

Në një deklaratë nga pallati presidencial thuhet: “ Presidenti është avokat I shquar I të drejtave të grave dhe ka ndërmarrë hapa unike për të forcuar dhe ruajtur pozitën e tyre që nga  mandati i tij si president i Afganistanit’.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test