Vriten rreth 80 pjesëtarë të Al Kaidës në Afganistan - Bota Sot
Vriten rreth 80 pjesëtarë të Al Kaidës në Afganistan

Azia

Vriten rreth 80 pjesëtarë të Al Kaidës në Afganistan

Më: 5 dhjetor 2017 Në ora: 13:25
Afganistan

Zyrtarët afganë thanë se kanë vrarë dhjetëra anëtarë të Al Kaidës në lindje dhe jug të Afganistanit, përfshirë udhëheqësin e lartë, Omar Khetab.

Drejtoria Kombëtare për Siguri tha përmes një deklarate se rreth 80 pjesëtarë të grupit ekstremist islamik janë vrarë dhe se 27 të tjerë janë arrestuar në operacione të përbashkëta me forcat e NATO-s.

Deklarata nuk jep detaje se kur janë kryer operacionet.

Agjencia afgane e inteligjencës po ashtu tha se forcat e saj kanë shkatërruar pesë baza të Al Kaidës në provincat Zabul, Ghazni dhe Paktia.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...